Kahveyle Birlikte Neden Su İkram Edilir?

Güncelleme tarihi: 10 Eyl 2021

Kahve su ve yanında bir de şekerleme üçlüsüne herkes aşinadır. Peki, ama kahveyle birlikte neden su ikram edilir ya da kahveyle su ikram edilmesinin nedeni nedir? Kahvenin yoğun tadını ve telvesinin acılığını gidermeye yardımcı olarak su ikram edildiğini düşünmüş olabilirsiniz. Ancak kahvenin geçmişine özel misafirlere sunulan bir içecek olduğu ve eskilerdeki misafir ağırlama usulleri düşünüldüğünde bunun farklı bir nedeni olduğu anlaşılır. Kahveyle birlikte su ikram edilmesi eski bir Osmanlığı geleneğidir. Bunun nedeni ise yine çok ince bir düşüncenin ürünüdür.


Osmanlıda Neden Kahveyle Birlikte Su İkram Edilirdi?

Osmanlıda gelen misafire kahveyle birlikte su da ikram edilirmiş. Bunun nedeni ise şöyle açıklanır: Misafir eğer toksa kahveyi açsa suyu alırmış. Suyu alan misafire bir sofra hazırlanıp izzeti ikramda bulunulurmuş. Kahveyi alırsa güzel bir dost muhabbeti eşliğinde kahveler içilir ve güzel bir misafir ağırlama gerçekleştirilirmiş. “Kahveyle birlikte neden su ikram edilir?” sorusuna: Bir diğer neden olarak ise Osmanlıda padişaha kahve sunumu sırasında kahveye zehir katılıp katılmadığını anlamak için şeklinde cevap verilir. Padişah parmağını önce kahveye batırıp sonra da suya batırır, su içinde kahvenin telvesi dağılırmış. Telvenin dağılma şekline göre kahvenin zehirli olup olmadığı anlaşılırmış. Günümüzde ise kahvenin yanında su ikramı hala devam ediyor. Ancak ikram edilen kişi hem su hem de kahve alıyor. Peki, günümüzde kahve ve suyun bir arada verilmesinin nedeni nedir?

Kahve İkramında Neden Su Verilir?

Eski bir Osmanlı geleneği olan suyla birlikte kahve ikramı, günümüzde farklı bir adet olarak devam eder. Kahvenin yoğun tadını azaltmak amacıyla çoğu kişi su içer. Özellikle de sade kahve söz konusu olduğunda acı tadı kırmak ve kahve telvesinin boğazdan aşağı rahat inmesini sağlamak için su içilir. Su yerine Osmanlı şerbeti de kahvenin yanında sunulan ikramlıklar arasında bulunur. Gelen misafire özel bir izzeti ikram için kahvenin yanında şerbet ve su dışında verilen zengin tatlı ve şekerleme çeşitleri mevcuttur.


Kahveyle Birlikte Sudan Başka Ne İkram Edilir?

Kahve sunumları özellikle dost sohbetinde ayrı bir yere sahiptir. Özel olarak değer verilen ve sohbetinden keyif alınan kişilerle içilen kahvenin de tadı ayrı bir güzeldir. Onlara özel memleketten getirilen lokumlar, pestiller, şekerlemeler sunulur. Böylece dosta olan değer gösterilmek istenir. Özellikle en meşhur olanlardan bir tanesi de kahve yanında lokum ikramıdır. Çifte kavrulmuş ve Antep fıstıklı lokumlarla birlikte sunulan kahveler, ayrı bir keyifle içilir. Dostlarınızla birlikte içtiğiniz şekersiz kahvelerin yanına üstü çikolata kaplı badem şekerleri en güzel ikramlıklardan bir diğeridir. Evde bulunan tatlılar da bir başka kahve yanı ikramlığı olarak sayılabilir.


Kahveyle Birlikte Çikolata İkramı

“Kahveyle birlikte neden su ikram edilir, diyenlerin merakını giderdikten sonra gelelim kahve yanında bol lezzetli çikolataların ikramına... Kahveyle birlikte çikolata ikramı, özellikle de özel servis kâselerinde, fındıklı, bademli, Antep fıstıklı, bitter, sütlü ya da beyaz olmak üzere çok sayıda seçenek bulunur. Osmanlıda kahve ve su kültürü yanında Türk kültüründe su ve lokum, su ve çikolata şeklinde verilen ikramlar, kahveyle bir bütün oluşturur. Kahve yanında su sunumu için özel bardaklar ve yanında özel kâselerde ikram edilen şekerlemeler, keyifli sohbetlere eşlik eder. Ama her şeyden önemlisi içeceğiniz kahvenin tadı ve bol köpüklü olmasıdır. Daha nice leziz ve köpüğü bol keyif kahveleri için kahvenizin kalitesinden ve ağzınızın tadından ödün vermemelisiniz.

51 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör