top of page

3.Nesil Kahvecilik Nedir?

Kahvenin ülkemize gelmesinin Kanuni Sultan Süleyman dönemine rastladığını biliyoruz. O zaman sadece Türk kahvesi ve Osmanlı kahvesi gibi ocakta pişirme usulleri yaygındı. Şu anda ise 3.nesil kahvecilik son dönemde artan kahve çeşitleriyle kahvenin yetiştiği bölgeden kavrulma süresine kadar birçok detayı ifade ediyor. Artık tekstil, endüstri gibi sektörlerde olduğu gibi yiyecek ve içecek sektöründe de insanların ne yiyip içtiğini bilme isteği artıyor. Bu yüzden kahvenin demlenme süresi, evde kahve demleme yöntemleri gibi konular kahve severlerin dikkatini çekiyor. Sabahları kolay ayılabilmek, gün içinde daha aktif olabilmek için tercih edilen kahveler arasında en çok filtre kahveler yer alıyor. İşe giderken bile satın alıp ellerinde karton bardaklarla yollarına devam eden kişilerin sayısı gittikçe artmış durumda... Ancak kahveye sürekli para ödemektense evde kendi kahvesini yapmak isteyenlerin sayısı da gittikçe artıyor.3.Nesil Kahvecilik ve Demleme Yöntemleri

Kahve, özellikle çeşitli yurt dışı kahve firmaları aracılığıyla ülkemizde yaygınlaşmış bir içecektir. Klasik kahve pişirme yöntemlerinin yanında 3.nesil kahve demleme teknikleri, sıcak ve soğuk demleme yöntemlerini içerir. Farklı kahve makineleriyle farklı öğütme teknikleriyle yapılan kahveler artık günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Oysaki birinci nesil kahvecilikte daha çok Türk kahvesi ve 3’ü bir arada gibi kahveler yaygınken 2.nesil kahvecilik genellikle filtre kahveye olan merakın arttığı dönemi ifade eder. Bu dönemde hazır filtre kahve ve farklı demleme yöntemleriyle hazırlanmış yine dışarıdan satın alınan kahve çeşitlerini içerir. Bu dönemde evlerde kahve demleme ve öğütme yöntemleri yeni yeni yaygınlık kazanmaya başlamıştır. 3.nesil kahvecilik söz konusu olduğunda ise dışarıda ya da evde yapılan kahvelerin kıvamları, tazeliği, gramajı gibi kahve hakkında özel bilgilere merak artmıştır.


3.Nesil Kahve Demleme Ekipmanları

Kahve demleme ekipmanları, genellikle kahve seven hatta tiryaki olan kişilerin kullandığı ekipmanlardır. Kahvaltıda bile kahve tüketmeyi seven kişiler için pratik kahve makineleri ve ekipmanları zamandan tasarruf etmeyi sağlar. Bu ekipmanlar arasında French Press kullanımı kolay olan hem sıcak hem soğuk demlemede kullanılan pratik bir ekipmandır. Bunun dışında 3.nesil kahvecilik ekipmanları arasında en çok tercih edilenler: Moka Pot, Chemex, Aeropress, Hairo V60 şeklinde sıralanabilir. Ayrıca Türk kahvesi makineleri ve Espresso, Americano gibi kahve makineleri de tercihe bağlı olarak kafelerin yanında evlerde de yer bulmaya başlamıştır.


3.Nesil Kahvecilik ve Kahve Gurmeliği

Günlük hayatın parçası, homeofis ve freelance çalışanların vazgeçilmezi kahveler, günümüzde kahve gurmeciliği kavramıyla birleştirilebilir. Günümüzde kahve tiryakileri de artık çay tiryakileri gibi bir kahvenin doğru demlenip demlenmediğini anlayarak kahve içtikleri mekanlar konusunda titizlik gösteriyorlar. Bu nedenle dışarıda kendilerine sınırsız elektrik ve internet kullanımı sağlayan kafelerden temin ettikleri kahveler yerine kendi yaptıkları lezzete güvenmeyi tercih ediyorlar. Kısacası, 3.Nesil kahvecilik size sevdiğiniz kahveyi evde yapabilecek yetkinliği sağlayan ekipmanların yaygınlaştığı dönemi ifade ediyor. Kişiye özel kahve hissini kendi evinizde uzun saatler, demlenmeye bıraktığınız buz gibi kahvelerle çıkarabilirsiniz. Pratik bir şekilde birkaç dakika içinde demleyebileceğiniz kahveler için doğru öğütme tekniklerini, eklemeniz gereken süt miktarını öğrenip keyfinize keyif katabilirsiniz.


3.Nesil Kahvecilik ve En Çok Tercih Edilen Kahve Türleri

Americano, Mocha, Espresso, White Choclolate Mocha, Latte, Makiyato, Kapuçino, Cold Brew gibi birbirinden farklı tada ve kokuya sahip kahve türleri bulunur. Her biri sıcak ve soğuk demleme yöntemleriyle keyifle tüketebileceğiniz kahve çeşitleridir. Kısacası 3.nesil kahvecilik doğru kıvamda, doğru demleme teknikleriyle süt, şeker ve krema ilavesi yapmanıza olanak tanır. Bilinçli ve sağlıklı kahve tüketimi için siz de evinizde çeşitli kahve ekipmanları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Birbirinden lezzetli kahveler için işinizi kolaylaştıracak kahve ekipmanlarımıza şimdi göz atabilirsiniz.

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page