top of page

Kafeinsiz Kahve Nedir?

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2021Kafeinsiz kahve ile normal kahve arasında tat açısından bir fark yoktur. Aslında ikisini birbirinden ayırmak zor olabilir. Kahve tadında bir eksilme olmaksızın sağlıklı ve içinde uyarıcı madde bulunmadan tüketebileceğiniz kafeinsiz kahve çekirdeklerini tercih edebilirsiniz. Kafein tüketmek istemeyenler için özel hazırlanan kahve çeşitleri artık, laktozsuz süt kadar yaygın kullanılır. Sadece aldığınız kahvenin güvenilirliğinden emin olmalısınız.


Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?

Çok fazla kahve tüketen biriyseniz fazla kafein alımından korunma için kafeinsiz kahve türlerini tercih edebilirsiniz. Böylece gün içinde aşırı kafein tüketiminden uzak durabilirsiniz. Kendiniz yapmasanız bile kabaca kafeinin kahveden nasıl arındırıldığı konusunda fikir sahibi olmanızda fayda vardır. Kafeini kahveden ayrıştırmak, çekirdekler henüz yeşilken yapılan özel bir işlemdir. Sonrasında yine kahve, evlerinizde tükettiğiniz lezzetli aromalara sahip demlenmeye ya da pişirilmeye uygun şekilde işlenir.


Kafeinsiz Kahve Neden Tercih Edilir?

Sadece kafein olmaksızın tüketilen kahve, bazı kafein intoleransı bulunan kişilerce tercih edilir. Ayrıca kafein tüketmesi doktor tarafından önerilmeyen kişiler de kafeinsiz kahve içmeyi tercih edebilirler. Kahve ve tropikal meyvelerde hatta bazı hamur işlerinde bile bulunan kafeinin aşırısı her şeyin fazlası gibi zararlı olabilir. Çünkü kafein dikkatinizi toplamanızı sağlayan sinir sistemini uyaran ve dinç hissetmenize yarayan doğal bir alkaloid olarak ifade edilir. Kararında tükettiğinizde faydasını görebilirsiniz. Ama aşırısı huzursuzluk yapabilir. Bu nedenle önerilen tüketim miktarı günde maksimum 5 fincandır. Örneğin çarpıntınız varsa günde bir fincan içerken bile düşünmelisiniz.


Kafeinli ve Kafeinsiz Kahve Arasındaki Farklar

Kafeinli ve kafeinsiz kahve arasında hiçbir fark yoktur. Sadece birinde kafein bulunur ve içtikten 10 dakika sonra etkisini göstermeye başlar. Maksimum etkisini ise içtikten sonraki yarım saatle bir saat arasında gösterir. Eğer kahveyi daha enerjik olmak için içiyorsanız kafeinli kahve türlerini tercih edebilirsiniz. Ancak kahve benim için bir kültür, sadece tadını sevdiğim için içiyorum; diyorsanız o zaman kafeinsiz türlerini tercih edebilirsiniz.


Kafeinsiz Kahve Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kahve üreticisi firmanın güvenilirliği önemlidir. Neticede kahvenin içeriğinde bulunan zengin besin öğelerinden yararlanmadığınız sürece onu içmenizin bir anlamı yoktur. Ayrıca kafeinsiz kahve çekirdeği satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kafeinsizleştirme şeklidir. Gerçekten kafein içermeyen bir kahve paketi üzerinde kafeinsizleştirme yöntemi kısa birkaç cümleyle ifade edilmiş olmalıdır.


Kahve Demlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler


İçeceğiniz kahvenin türüne göre kahve çekirdeklerinin büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Çünkü kahveyi demlemeden önce ilk aşama kahve çekirdeğinin öğütülmesidir. Sıcak ya da soğuk demleme usulleri ve seçtiğiniz kahvenin türüne göre kullanacağınız kahve makinesi de değişiklik gösterir. Kafeinsiz kahve çekirdeğini kavuruken sürenin uzun ya da kısa olması kahve aromasını ve tadını etkiler. Meyvemsi ya da daha karamelimsi tatlar elde etmek için hem seçtiğiniz kahve türü hem de kavurma şekli değişiklik gösterir. Kısa sürede 5-15 dakikalık kavurma yaptığınızda meysemsi kokuların ve tadın ortaya çıktığını fark edebilirsiniz. Kahvenin kavurma süresini uzattığınızda ise karamel tadının daha baskın olduğunu görebilirsiniz. Kavurma süresi uzadıkça kahvenin tadının daha sert olacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız.


Kafeinsiz Kahve Uyku Açar mı?

Kafeinsiz tükettiğiniz kahve uyku açma konusunda etkili değildir. Çünkü asıl sinir sistemini uyaran madde kafeindir. Kafein olmadığında kahvenin uykunuzu açmaya etkisi olmayacaktır. Ancak çok sık kahve tüketen bazı kişilerde da kafeinin uyku açmaya çok fazla etkisi bulunmadığı söylenebilir. Bunu kahve tüketen kişilerden bazen duymuş olabilirsiniz. Bunu aksine bazı kahve tutkunları ise sabah kahvesiz ayılamadıpını ifade eder. Siz kahvenin uyku açma özelliğine karşı bağışıklık geliştirdiyseniz geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. Bu durumda uyku kalitesine dikkat etmeli ve yeterince uyumalısız. Böylece sabahları uyanırken çok fazla zırlanmadığınızı görebilirsiniz. Kafeinsiz ve kafeinli kahve çeşitleri konusunda daha fazla bilgi elde etmek için blogumuzu takip edebilirsiniz.44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page