Kahve Gerçekten Uykumuzu Açar mı?

Kahve içindeki kafein sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaya, kendinizi dinç hissettirmeye yarar. Bu sayede yorgun olanların bir yorgunluk kahvesi, uykulu olanların da genelde ayılmak için içtiği sabah kahveleri meşhurdur. Tabi mutlu olunca içilen keyif kahvesi, dost sohbeti yanında içilen Türk kahvesi de ayrıca gün içinde tüketilir. Üniversite öğrencilerinin dönem ödevlerini ve finallerini başarıyla vermek için geçirdiği uykusuz gecelerin de eşlik edicisi kahvelerdir. Üstelik sadece sıcak değil soğuk kahve türleri de uyku açmak, baş ağrısını geçirmek, dikkatini toplamak gibi birçok amaçla içilir. Sıcak veya soğuk en önemli anlarda tercih edilen kahvenin marifeti neymiş bakalım.


Hangi Kahve Uyku Kaçırır?

Kahve genel olarak içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmanın hızlanmasını, daha enerjik bir gün geçirmeyi sağlar. Kafein direnci bulunmayan ve sabahları ayılmakta zorlanan yorulduğunda enerjisi azalan kişiler enerjilerini kahveyle toplayabilirler. Geceleri erken uyumadan ders çalışmak ya da proje yetiştirmek isteyenler çalışmaya başlamadan en az 2-3 saat önce kahve içmelidir. Tabi ki kahve içen herkes için bu durum farklı olabilir. Bazı kişiler, akşam kahve içtiğinde uykuları açılacağı için uyuklamadan daha rahat çalışabilirler. Bazı kişilerin bünyelerinde ise kafeine olan direnç fazla olduğundan kahve içmelerine rağmen geç saatlere kadar çalışmakta zorlanıp yine uykularının geldiğini fark edebilirler. Bazıları için 1 fincan kahve uyku açmaya yeterli olurken bazıları için bu 2 ya da 3 fincana kadar çıkabilir.

Sabah Kahve İçmek Uyku Açmaya Yarar mı?

Sabahları uyanamadığı için kahvaltıdan daha önce kahve içenlerin sayısı hayli fazladır. Güne enerjik başlamanıza yardımcı olan kahve, bir nevi Türk kültürünün de bir yansımasıdır. Sabah hiçbir şey yemeden önce içilen Türk kahvesi, gün içinde daha dinç hissetmeyi, metabolizmayı düzenlemeyi, varsa ağrıları azaltmayı sağlar. Her bünyede farklı etki gösteren kahvenin gün içinde herkes için aynı etkiyi yapacağını düşünmek yanlış olur. Çünkü herkesin günlük alışkanlıkları, uyku saati, sağlık durumu birbirinden farklıdır. Düzenli olarak alınan kafein miktarı, günlük kahve tüketimi de kahve ve uyku ilişkisi açısından herkeste farklı bir etki oluşturur.

Gündüz İçilen Kahve Akşam Uyku Kaçırır mı?

Genellikle akşamüstü ya da akşam saatlerinde içilen kahvenin uyku kaçıran bir etkisi bulunur. Gün içinde içilen kahvenin kişiye daha dinç hissettirdiği doğrudur. Ancak gece uykusuna kadar geçen sürede kafeinin etkisi geçmiş olur. Böylece akşamları daha rahat uykuya geçebilirsiniz.

Kahve İçmek Uyku Problemine Yol Açar mı?

Kahve gerçekten uykumuzu açar mı ya da kahve içince uyuyamama sorunuyla karşılaşır mıyız? Bu sorular genellikle geceleri uyku problemi yaşayan kişilerin merak ettiği sorulardır. Genel olarak kahvenin uyku kaçıran etkisi 2-3 saat içinde kendini gösterir. Eğer geceleri uyumakta zorlanan biriyseniz akşam saatlerinde kahve içmeniz bu sorunu daha da arttırabilir. Bu nedenle kahve içmeyi seviyorsanız gündüz kahvaltı öncesinde ya da sonrasında bir fincan olmak üzere kahve tüketebilirsiniz.

Kahve Hangi Saatte İçilmeli?

Kahve tüketmek için belli bir saat elbette yoktur. Ama genellikle sabah içilen kahveler güne adapte olmaya ve yorgunluğu atmaya yardımcıdır. Akşam içilen kahveler ise metabolizmanın uyku ihtiyacını biraz daha geç hissetmeye başlamasına yardımcıdır. Aslına düzenli bir uyku için kahvenin gündüz saatlerinde içilmesi önerilir. Yorgun ya da halsiz olduğunuzda tüketeceğiniz bir fincan kahve kendinizi çok daha dinç hissetmenizi sağlar. Bu açıdan baktığımızda eğer geceleri çalışmıyorsanız sabahları erken kalkıp akşamları erken yatıyorsanız sabah saatlerinde kahve tüketmeniz çok daha yararlıdır.

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör