top of page

Kahve Tiryakilerine Demleme Önerileri ve Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve tiryakileri burada mı? Biliyoruz ki bir kahve tiryakisine dışarıdan aldığı kahveler hiçbir zaman yeterli gelmez. Farklı kahve demleme yöntemleri öğrenip kendi kahvesini yapma isteği, her tiryaki için en büyük zevklerden biridir. Kahve içmeyi seven kişiler farklı kahve türlerini ve onların demlenme yöntemlerini öğrenip keyif kahvelerini mola saatlerinde ve tatil günlerinde afiyetle içmeye bayılırlar. İşte barista olmadan da evde kahve demleyebileceğiniz yöntemler...Evde Kahve Demleme Yöntemleri

Son dönemde homeofis çalışmaya daha fazla talep olması ve sabah kahvaltı rutinlerinin değişmesiyle çoğu kişi beslenme düzenine kahveyi eklemeye başladı. Sabahları uyanmaya yardımcı olan kahvenizi nasıl alırdınız? Örneğin pratik bir kahve demleme yöntemi olan French press size bu konuda yardımcı olabilir. Chemex ya da Moka Pot da afiyetle içeceğiniz kahvelerin demlenmesi için en büyük yardımcınızdır.


French Press İle Kahve Nasıl Demlenir?

French Press ile kahve demleme sadece kaynar su ve öğütülmüş kahve yardımıyla hazırlanır. French Press içine kaynamış ve en az 1 dakika bekletilerek ilk sıcağı çıkarılmış su ilave edilir. Ardından içine istediğiniz miktarda kahve ilave ederek 3-4 dakika bekletin. Bu süre geçtikten sonra Press kısmını aşağı doğru ittirerek 1 dakika kadar daha bekleyin. Neticede enfes kahveniz hazır...


Chemex ile 2 Buçuk Dakikada Kahve Demleyin!

En iyi kahve demleme araçlarından biri olan Chemex, laboratuvarda kullanılan bir gereç olarak bilinir. Ancak günümüzde pratik kahve hazırlama araçları arasında yer alıyor. Chemex ile kahve demlemek için öncelikle kahvenizi toz ile granül kahve arasındaki bir boyutta öğütmelisiniz. Filtre kısmına yerleştirdiğiniz kahve demleme kâğıdı aracılığıyla kahvenizi demleyebilirsiniz. Kahve üzerinden yuvarlak çizerek dökeceğiniz sıcak su kahvenizin yavaş yavaş demlenmesini sağlar. 2 buçuk dakika bekledikten sonra ağzınıza layık kahvenizi keyifle içebilirsiniz. Sıcak tüketeceğiniz için bir kerede içip bitirebileceğiniz miktarda demlediğinizden emin olmalısınız.Moka Pot ile İtalyan Usulü Kahve Demleme

Keyfinize göre tercih edebileceğiniz kahve demleme şekilleri arasında moka pot da oldukça yaygın... Ocak üstü kahve demleme yöntemlerinden biri olan Moka pot, 3 ayrı hazneden oluşur. En altta suyu koyduğunuz bölme, onun üzerine yerleştirilmiş bir kahve ekleme bölmesi, en üstte de buharın birikeceği bölme yer alır. Ocakta su kaynayıncaya kadar tutulan moka pot, sonrasında ocak kapatılarak kenara alınır. Demlenen kahve fincana dökülerek afiyetle içilir.


Aeropress ile Kahve Demleme

Aeropress ile demleme yöntemi için 15 gram kahveye ihtiyacınız olacak. İlk silindire kahveyi koyup karıştırdıktan sonra ikinci silindirle hava geçişini engellemeniz gerekir. Üstteki silindirden kaynar su dökülerek kahvenin demlenmesi için yaklaşık 2 dakika beklenir. Ardından içmeye hazır olan kahvenizi fincana alarak ofisinizde, evinizin mutfağında ya da salonda keyifle yudumlayabilirsiniz.


Hairo V60 İle Hızlı Kahve Demleme

Filtre kahvesiz bir güne başlamak zor mu? Kahve hayatınızın bir parçası mı? İşte bir başka pratik kahve demleme önerisi: Hairo V60.


Hairo V60 kahve demleme kâğıdına verilen isimdir. Kuru ve toz kahvenizi, demleme kâğıdı üzerine koyun. Üzerinden kaynar suyu daire çizerek ve bütün kuru kahveyi ıslatarak gezdirin. Kahve sıcak suyla birleşip süzülerek alta yerleştirdiğiniz demlik ya da fincan içinde birikir. Bunu yaparken bir süzgeç kullanabilirsiniz. Süzgeç üzerine yerleştireceğiniz demleme kağıdıyla kahveyi demleyerek gününüzü daha dinç ve enerjik geçirmenizi sağlayacak enfes kahvenizi hazırlayabilirsiniz.


İşte evde filtre kahve demlemek için kullanabileceğiniz birbirinden pratik yöntemler... Kahve tiryakilerine demleme önerileri ve kahvelerle ilgili bilgileri bloğumuzdan takip edebilirsiniz. Enfes kahve lezzetlerimizden faydalanmak için şimdi kahve çeşitlerimize göz atabilirsiniz.

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page