top of page

Japanese Cold Brew ile Cold Brew Arasındaki Fark Nedir?

Güncelleme tarihi: 10 Eyl 2021

Cold Brew, adından da anlaşılacağı gibi kelime anlamıyla soğuk demleme demektir. Yani, kahvenin sıcak soğuk karşılaşması neticesinde bir şokla demlenmesi anlamına gelir. Cold Brew ve Japanese Cold Brew arasında ufak bir fark bulunsa da temelde ikisi de soğuk kahve demleme yöntemidir. Soğuk demlenen kahvede önemli olan 3 şey; kahve, su ve buz oranının iyi ayarlanmasıdır. Özel kahve makinesinde yapılan soğuk yani Japon usulü kahve, yaygın olarak bilinen soğuk kahveden demlenme açısından farklılık gösterir.


Japanese Cold Brew Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Japanese Cold Brew, kökeni Hollandalı denizcilerin denizin ortasında soğuk hava şartlarında kahve demlemeyi denemeleriyle ortaya çıkmıştır. Hollandalı denizcilerin kendi kafein ihtiyaçları neticesinde buldukları bu kahve demleme türü, zamanla Japon limanlarından Japon halkına ulaşmıştır. Oradan da dünyada soğuk kahve kültürünün yaygınlaşmasına önayak olmuştur. Böylece Japanese Cold Brew bir kahve demleme usulü olarak kabul görmüştür. Zamanla daha pratik ve profesyonel makineye ihtiyaç duyulmadan kahve hazırlama ihtiyacının ortaya çıkmasıyla Cold brew adından farklı bir soğuk demleme yöntemi daha ortaya çıkmıştır.

Japanese Cold Brew Nasıl Yapılır?

Genellikle profesyonel kahve sunumları ve kafeler için önemli olan bu soğuk kahve demleme yöntemi, yaz aylarında ve genelde soğuk içecekler tercih edenler için birebirdir. Kyoto Kahvesi olarak da anılan Japon usulü soğuk kahve için şu püf noktalarına dikkat etmek gerekir:

  • Cold Brew kahve makinesinin buz haznesine toplamda eklenecek suyun yarısı kadar buz eklemelisiniz.

  • Suyun kalan kısmını 85-90 derecelik ısıda kahveyi demlemek için tercih etmelisiniz.

Bu yöntemde kahve çekirdekleri öğütülürken iyice un ufak edilmez, orta-ince seviyede öğütülmesine dikkat edilir.


Japanese Cold Brew Hangi Makinede Yapılır?

Japanese Cold Brew Coffee maker olarak bilinen farklı soğuk demleme makineleriyle Japon usulü leziz kahveler yapabilirsiniz. Soğuk kahve olarak bilenen her kahve aynı demlenme yöntemiyle yapılmaz. Bu nedenle kullandığınız makinenin türüne göre yaptığınız kahve Japon soğuk demleme ya da normal soğuk demleme usulüyle hazırlanabilir. Cold Brew Coffee, öğütme tekniğine dikkat edilerek hazırlandığında ısı şokundan ortaya çıkan acılık ve tuzluluk gibi keskin tat değişimleri olmaksızın tüketilebilir. Bu haliyle içimi diğer kahvelere göre daha yumuşaktır.


Evde Cold Brew Nasıl Hazırlanır?

Evde Cold Brew hazırlamak için buzdolabında iki saat boyunca soğutulmuş soğuk suya ihtiyacınız var. Amatör olarak evde soğuk demleme yöntemiyle kahve hazırlamak için soğuttuğunuz suyu French Press’e boşaltın. Ardından içine kahve ilave ederek buzdolabında geceden sabaha kadar bekletmelisiniz. Cold Brew French Press ile hazırlayacağınız kahve için ekstra bir demleme işlemine ihtiyacınız bulunmaz. Sabah demleme süresi tamamlanmış olan soğuk kahvenizi press kısmını aşağı yukarı oynatarak içmeye hazır hale getirebilirsiniz. İçinde yer alan granül kahveler uzun süre dayanmayacağından demledikten sonra en kısa sürede tüketmelisiniz.


Japanese Cold Brew ile Cold Brew Arasındaki Fark

Japanese Cold Brew usulü demlenerek hazırlanan kahvelerde mutlaka buz kullanılır. Buz ve sıcak su bir arada kullanılarak hazırlanan bu Japon usulü soğuk demleme yönteminde 1 gram kahveye 16 gram su ve buz ilave edilir. Japanese Cold Brew vs Cold Brew karşılaştırmasında tercihiniz damak tadınıza göre değişebilir. Japanese için 40 gramlık kahveye 320 gram buz ve 320 gram sıcak su ilavesi yaparak soğuk demleme yapabilirsiniz. Cold Brew ise French Press kullanılarak daha amatör bir şekilde ve evde de hazırlayabileceğiniz kahve türüdür. Soğuk demleme yöntemi, genellikle yaz aylarında ferah tatlar elde etmeyi sağlar. Aynı zamanda sıcak yerine soğuk içecek tercih edenlerin vazgeçilmezi soğuk kahvelerdir. Sıcak demleme yöntemiyle hazırlanan kahvelerde kahvenin aroması suya daha hızlı bir şekilde geçer. Soğuk kahve hazırlanırken bu süreci bir nebze hızlandırmak adına buz ya da soğuk su yanında bir miktar sıcak su da kullanılır. Profesyonel bir kahve makinesi alarak siz de evde Japanese Cold Brew yöntemiyle kendinize profesyonel kahveler hazırlayabilirsiniz.

91 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page